Tränare

Tränare i Askim BC 


YVONNE KLARSON   

Klubbchef, Elit- och ungdomstränare
yvonne@askimbc.se

UTBILDNING:

Gymnastik- och idrottshögskolan, GIH i Stockholm (Specialidrottslärarlinjen Badminton), 87-90  

World Coaching Conference,  (Jakarta, -88, Glasgow -97, Basel 2019)

Danska Badmintonförbundets instruktörskurs , -89

Fortbildningar på Bosön (Idrottsnutrition,  Idrottspsykologi etc.), 2014-

Topptränarutbildning (TTU), SBF, 2020-

TRÄNARMERITER:

Förbundskapten för U14-landslaget, 88-90

Förbundskapten för U16-landslaget, 90-93

Huvudtränare för BK Falan, 90-21

Ledamot i Svenska Badmintonförbundets styrelse,93-94

Kursinstruktör i Västergötland, 94-

Skrev delar av SBF:s utbildningsmaterial, 87-90

 Assisterande FK för U15-landslaget, 16-17

Startade Nationell Idrotts Utbildning (NIU) i Falköping, 16-

Kursinstruktör Shuttle Time och ABC, 2017- 

Skrivit stora delar av SBF:s nya betygsmatris till RIG/NIU 

SPELARMERITER

Elitspelare i många år

3:a Junior-SM (Dubbel), -81

1:a Skol-SM (Singel), -82

DAVID HÄGER

Elit och ungdomstränare

david@askimbc.se

UTBILDNING:

Skogshögskolan i Stockholm

Diverse tränarutbildningar

TRÄNARMERITER:

Tränare och coach för Torp GOIF i div.1

SPELARMERITER:

Elitspelare i många år

Många SM-medaljer

Spelat med i samtliga ungdomslandslag

Spelat fyra säsonger i Torps div.1-lag

 

SUNNIVA AMINOFF

Ungdomstränare

UTBILDNING:

Idrott, matematik och naturkunskapslärare

Kursinstruktör Shuttle Time

TRÄNARMERITER:

Tränare i Ullevi BMK

Anställd tränare i Västra Frölunda

SPELARMERITER:

Elitspelare i många år (fortfarande aktiv)

Spelat i samtliga ungdomslandslag

SM-guld i J-SM -94

Silver i DD i Veteran-VM 2015

Silver i DD i Veteran-EM 2016

Silver i DD i Veteran-EM 2018


ELIN SVENSSON

Elit och ungdomstränare

UTBILDNING:

Kemiteknik på Chalmers (3 av 5 år)

SPELARMERITER:

Elitspelare i många år 

7 SM guld (varav ett i friidrott..)

Segrare i DS i Danish Junior Cup U15 (stor internationell tävling)

Finalist Danish Junior Cup U17 och U19

Åttondelsfinal i U17 och U19 EM

Kvartsfinal U17 Lag EM, 

Uttagen till JVM

Seger i Bundesliga (högsta ligan i Tyskland) 

Representerat Sverige i både ungdoms och seniorlandslaget.


Ungdomstränare

Fiona Hallberg

Emma Nielsen 

Sasha Greasley 

Jakob Hesselink 

Anton Lee